KYNOLOGICKÉ AKCE ROK 2006-2000 – ZE STARÉHO WEBU

KLIKNUTÍM NA OBRÁZEK SE VÁM OTEVŘE FOTOGALERIE

ROK 2006

K novým zkušebním řádům

Za Kynologickou komisi Jiří PROCHÁZKA

Kynologická komise ČMMJ pozvala dne 16. 5. 2006 kynologické referenty jednotlivých OMS na školení pořádané k příležitosti vydání nových zkušebních řádů pro lovecké psy.Tomuto aktivu byl, kromě zástupců kynologie z celé republiky, přítomen také člen Myslivecké rady ČMMJ pan místopředseda JUDr. Jan Kovařík, který je patronem kynologické komise. Dále pak předseda ČMKJ Břetislav Uchytil, předseda OMS v Třebíči Oldřich Blecha, zástupce redakce časopisu Myslivost a v neposlední řadě také pracovnice sekretariátu ČMMJ v Praze paní Blanka Doubková a Stanislava Hanušová. Na toto školení poskytl prostory OMS v Třebíči a doufáme, že na příští jednání přijdou nabídky i z jiných míst v Čechách nebo na Moravě. 
      Prvního společného zasedání se zúčastnilo přes devadesát kynologických referentů a přesto, že některé okresy své zástupce nevyslaly, věříme, že další plánovaná setkání získají co nejvíce příznivců a budou přínosem pro českou kynologii. 
      Hlavním tématem bylo vydání nových zkušebních řádů a jejich rychlé zavedení do praxe. Členové Kynologické komise postupně přednesli jednotlivé úseky nových zkušebních řádů, zdůraznili změny a zodpovídali otázky přítomných. 
      Cílem tohoto aktivu bylo sezvat zástupce lovecké kynologie, kteří by měli pomoci přenést význam těchto nových řádů mezi rozhodčí a kynology všech našich okresů. Pro krátký časový úsek, který měla Kynologická komise na zavedení nových zkušebních řádů nebylo reálné svolat aktiv všech rozhodčích z výkonu a proto se zvolila varianta pozvání zástupců okresních Kynologických komisí, jejichž prostřednictvím budou jednotliví rozhodčí informováni o změnách zkušebních řádů. Věříme v zodpovědný přístup a přípravu všech rozhodčích z výkonu před vlastním posuzováním a že na poradách před konáním daných zkoušek vrchní rozhodčí upozorní na změny ve zkušebním řádu a zdůrazní jeho řádné dodržování. Je také velice důležité informovat o nových zkušebních řádech tu část kynologické veřejnosti, která není natolik znalá současné problematiky. 
      Vzhledem k častým dotazům ohledně nových zkušebních řádů si dovolujeme připojit malý průřez jejich vznikem. Prvotní impuls novelizovat zkušební řády vznikl v září roku 2003. Na první pohled se může doba, která proběhla od tohoto impulsu až po samotné ukončení zdát poměrně dlouhá, ale každá situace má svá pravidla a ta je nutné dodržet. Nejdříve byl vytvořen prvotní návrh. Předchozí kynologická komise se snažila o co nejlepší zpracování základních myšlenek vzniku nových zkušebních řádů, kterými jsou posílení tradice naší kynologie, přizpůsobení zkušebních řádů novým trendům kynologie evropské, tak, aby byly v souladu s řády FCI, rozšíření obzoru vědění našich kynologů, protože řada z nich se zapojila do práce kynologických rozhodčích v zahraničí a v neposlední řadě posílení vlivu vrozených vlastností psů na úkor výcvikových disciplín. 
      Takto zpracovaný zkušební řád se předložil k připomínkám do chovatelských klubů, vyjadřovaly se OMS a také jednotlivci. V tomto období začala složitá fáze úvodní části přípravy. Přišla nespočetná řada přínosných připomínek v široké škále k jednotlivým statím zkušebního řadu, ale byly i takové, které vznikaly na základě neznalosti celkové problematiky, nebo kde jejich navrhovatelé sledovali vlastní zájmy. Následovalo mnoho jednání včetně řešení otázek na úrovni Rady ministra, Ministerstva zemědělství (v té době byl ministrem náš nový předseda ČMMJ Ing. Palas). Veškeré navrhované změny nebylo možné promítnout do všech ustanovení, nastala mravenčí práce na úpravách a nakonec se po řadě jednání předložily zkušební řády Myslivecké radě ČMMJ a sjezdu ke schválení. V okamžiku schválení zkušebního řádu sjezdem (listopad 2005) přebírala veškeré dění právě nově zvolená Kynologická komise, která se začala podílet na dokončení některých drobných, spíše kosmetických úprav. Nečekaně objevil nový zástupný problém a to vytvoření a schválení Řádu ochrany zvířat při veřejném vystoupení, nebo svodu zvířat a při chovu. Předložený řád vypracovaný Kynologickou unií nebyl přijat a bylo nutné vypracovat řád nový, vlastní. Po jeho vytvoření bylo vzneseno mnoho připomínek ze strany ÚKOZ a po mnoha složitých jednáních byl řád dne 23. 2. 2006 schválen. V této době probíhaly korektury a také vznikla nová myšlenka, doplnit připravované zkušební řády některými řády FCI. 
      Tolik ke vzniku a vývoji této publikace, která byla iniciována předešlou Kynologickou komisí a jejíž dokončení převzala komise nová, která se připojila s dalšími náměty a doplňky. Tím došlo ke zdržení tisku a distribuce mezi jednotlivé kynology, ale věříme, že nové zkušební řády byly upraveny tak, aby splňovaly současné legislativní podmínky a aby veškeré nominace na vrcholné kynologické akce podle FCI proběhly podle stejných pravidel a nebylo zadáno důvodu k protestům, či polemikám o nominacích. Z tohoto důvodu se je také Kynologická komise rozhodla uvést v účinnost již od 1. června letošního roku. 
      Během Třebíčského zasedání byla otevřena i další témata, jakými je například důležitost přivádění nových kynologů do myslivosti a do řad rozhodčích nejen z výkonu. Velice uvítáme všechny zkušenosti a náměty, které pomohly omladit právě váš okres. 
      Dalším tématem byla otázka většího sjednocení posuzování jednotlivých disciplín zkušebního řádu. Kynologická komise plánuje vytvořit obrazový materiál s výkony psů a jejich vůdců na zkouškách. Měly by zde být ukázky vynikajících prací loveckých psů, ale také chybných momentů, které mohou poučit nezkušené vůdce. Tato pomůcka bude sloužit nejen k jednotnému výkladu disciplín zkušebního řádu v celé republice, ale v neposlední řadě také pro výuku adeptů. Tímto žádáme o poskytnutí videozáznamů z vašich kynologických akcí, které by mohly být pro tyto účely použity. 
      Jedním z hlavních cílů nové Kynologické komise je větší spolupráce s rozhodčími z jednotlivých okresů, využití jejich znalostí a zkušeností pro zachování a zvyšování úrovně této krásné tradice v myslivosti. Rádi přijmeme veškeré konstruktivní návrhy, které k tomu budou napomáhat. Nové zkušební řády jistě nejsou dokonalé, ale jejich podoba závisí na iniciativě nás všech. Je nutné vznášet připomínky na kluby, které zastřešují právě to Vaše plemeno, aby byly vytvořeny ty nejlepší podmínky pro udržení kvality loveckých psů v České republice. Věříme, že Kynologická komise najde oporu v Myslivecké radě ČMMJ a tak jako v minulosti budou každoročně svolávány aktivy rozhodčích z výkonu a to buď centrálně nebo v jednotlivých regionech. Doufáme také, že tímto prvním zasedáním byla vytvořena nová tradice v činnosti Kynologické komise a že na příštích setkáních budou otevřena další témata, budeme Vás seznamovat s novinkami v lovecké kynologii, představíme například rozhodčí vrcholných soutěží, promítneme záznamy z našich i zahraničních vrcholných kynologických akcí a podobně. Velice děkujeme všem, kdo se ve svém volném čase po zaměstnání nebo podnikatelské činnosti na vytvoření nových zkušebních řádů jakkoli podíleli a jsme přesvědčeni, že budou přínosem pro českou kynologii a pomohou prohloubit spolupráci se zahraničím při zachování českých tradic a že neslevíme z výkonu našich loveckých pomocníků. Veškeré náměty můžete zasílat na adresu ČMKJ nebo do redakce našeho časopisu.

BARVÁŘSKÉ ZKOUŠKY HONIČŮ

27.5.2006

Barvářské zkoušky honičů opět na Prostějovsku

Lenka FRNČOVÁ

Dne 27. 5. 2006 se uskutečnily v honitbě VLS Plumlov již druhé letošní barvářské zkoušky honičů. Celkem pro letošek připravil OMS Prostějov čtvery, z toho dvakrát ve spolupráci s Beagle clubem České republiky.Na tyto zkoušky nastoupilo jedenáct psů a fen plemen beagle, slovenský kopov, alpský brakýř jezevčíkovitý, jezevčík standard drsnosrstý, bernský honič, štýrský brakýř a jagdteriér. Počasí bylo teplé a mírně deštivé, terén pak smíšený les s hustým podrostem. Zkoušky posuzoval tým zkušených rozhodčích ve složení Zdeněk Kvapil, Lenka Frnčová, Ladislav Frnčo, Jan Toman, Jiří Vítek, Ing. Jindřich Hýža. 
      Hned na první disciplíně, kterou bylo odložení na řemeni jeden účastník neobstál. Ostatní vůdci měli psy pečlivě připravené a dva soutěžící vedli psy na této disciplíně na volno. Na disciplíně dosled a chování u kusu bylo úspěšných všech zbývajících deset psů. Průběh zkoušek byl hladký, v přátelské atmosféře. Odpolední náladu zvedlo i výborné občerstvení a ukazující se sluníčko. 
      V I. ceně ukončilo zkoušku osm psů, a to: alpský brakýř jezevčíkovitý Car Kančí péro s vůdcem M. Martínkem, další fena stejného plemene Cira ze Staňků s vůdcem Z. Velebou, štýrský brakýř Bora z Malcova mlýna s vůdcem M. Mačkem, bernský honič Caltha Olaska s vůdkyní Ing. Olgou Vaňkovou, jagdteriér Chyta z Holoubkova dvora s vůdcem R. Klvačem, jezevčík drsnosrstý standard Dak z Názožnova dvora s vůdcem M. Nevrlkou a dva slovenští kopovi Edy zo Slavošovskej doliny a Cony z Hlubočanského údolí s vůdcem P. Bambuchem. Beagle Molly z Rožnovské kyčery s vůdcem J. Blinkou a bernský honič Arnica Olaska s vůdcem M. Navrátilem ukončili zkoušku ve II.ceně. 
      Všichni předvedení psi byli dobře připravení, vůdcové zkušení a disciplinovaní. Poděkování patří organizačnímu týmu OMS Prostějov za kvalitní připravenost a hladký průběh zkoušek.

ZKOUŠKY VLOH

13.5.2006 -NEZAMYSLICE

Myslivecká kynologie na Prostějovsku

Lenka FRNČOVÁ

Předposlední slunečný říjnový víkend se konaly na Prostějovsku v Alojzově poslední letošní zkoušky, a to lesní a barvářské zkoušky malých plemen.K barvářským zkouškám nastoupili zástupci plemene jezevčík, jagdteriér, border teriér, irský teriér, po jednom pak alpský brakýř jezevčíkovitý, špringršpaněl, velššpringršpaněl, golden retriever a jack russel terrier. K lesním zkouškám pak nastoupili zástupci plemene jezevčík, border teriér, irský teriér, velšteriér, foxteriér a jagdteriér. Pestrost plemen byla poměrně velká, a tak se početná korona měla na co dívat a komu držet pěsti. Zkoušky byly tradičně plně obsazené, a tak měl sbor rozhodčích pod vedením vrchního rozhodčího Zdeňka Kvapila plné ruce práce. Všichni vůdci se svými svěřenci prokázali lovecké schopnosti a připravenost. O tom svědčí skutečnost, že nebyla udělena ani jedna třetí cena. Pouze jeden pes neobstál. V pátek nastoupilo k BZ devět psů, kromě jedné III. ceny uspěli všichni v I. cenách. Vítězem se stal standard jezevčík hrubosrstý Žak z Hranečného žlebu s vůdcem M. Tesaříkem, s plným počtem bodů. Na druhém místě se umístila Žina z Hranečného žlebu s vůdcem F. Piňosem. V sobotu nastoupilo k LZ dvanáct psů. V I. ceně s plným počtem bodů na první pozici stanul opět jezevčík standard drsnosrstý Žak z Hranečného žlebu s vůdcem M. Tesaříkem a na druhém místě rovněž v I. ceně fena jezevčíka standard drsnosrstého Žita z Hranečného žlebu rovněž s vůdcem M. Tesaříkem. V neděli nastoupilo k BZ jedenáct psů, sedm jich získalo I. cenu, čtyři pak II. cenu. Na prvním místě se 124 body stanul anglický špringršpaněl Ibiza z Libockého dolu s vůdcem Jiřím Štrajtem a tento vůdce obsadil i příčku druhou s irským teriérem Agnes z Běhnického údolí se 115 body. 
      Prostějov je známý organizováním velkého počtu kynologických akcí. Velký zájem o uspořádání těchto akcí je i ze stran mysliveckých sdružení. Bezesporu k tomu přispívá i to, že je zde řada významných kynologů z řad ČMKJ. Předsedou OMS a předsedou Kynologické komise při OMS Prostějov je Jan Toman. Jednatelem OMS Prostějov je Jiří Procházka, který je současně předseda Kynologické komise ČMMJ, člen předsednictva ČMMJ, člen předsednictva ČMKJ, člen Myslivecké rady ministra zemědělství a poradce chovu pro AS a GS MSKAO. Tyto dvě osobnosti mají k dispozici celý tým známých kynologů, výcvikářů, rozhodčích a chovatelů. Dohlíží na připravenost akcí, dodržování mysliveckých tradic a úzce spolupracují se všemi kynology v okrese. Je jen na nich, jaké budou výsledky práce celého OMS Prostějov. 
      Letošní rok připravila Kynologická komise při OMS Prostějov ve spolupráci s mysliveckými sdruženími řadu akcí, které zahájila kynologickým aktivem a jarním svodem psů, na který se přihlásilo padesát šest psů. Jarní svod se koná každoročně a pokaždé je situován do jiného místa. Těší se velké oblibě a má velkou návštěvnost. Ten příští je naplánovaný na 7. 4. 2007. Zkoušky vloh malých plemen a ohařů mají svůj termín každoročně v polovině května. Na ty letošní bylo přihlášeno a úspěšně je absolvovalo jedenáct psů malých plemen a sedmnáct ohařů. Čtvery barvářské zkoušky honičů, z toho dvoje ve spolupráci s Beagle clubem ČR, svědčí o nárůstu a oblibě plemen honičů. Všechny byly pečlivě připravené a plně obsazené. Také speciální vodní práce a norování patří v srpnu k oblíbeným zkouškám. Na speciální vodní práce nastoupilo devět psů a tři retrívři a všichni úspěšně obstáli. Rovněž třináct norníků obstálo na zkouškách nováčků. Prověrkou na podzimní zkoušky ohařů se stal Memoriál J. Daňka. Nastoupilo třináct psů, sedm jich skončilo v I. ceně, dva ve II. ceně a čtyři ve III. ceně. Vítězem se stal pes KO Ajax z Entlova dvora s plným počtem bodů 188, vůdce Vl. Frgal ml. Druhé místo obsadil KO Kendy Akcezal v I. ceně, se 171 body, vůdce Petr Svačina. Třetí místo obsadil KO Ert z Entlova dvora v I. ceně se 168 body, vůdce Jar. Hruda. Na podzimní zkoušky ohařů a malých plemen konaných v Nezamyslicích nastoupilo dvacet čtyři psů. V I. ceně s plným počtem bodů stanul na prvním místě GS Gipsi od Želečky s vůdcem Zdenkem Kunzem. Dovoluji si zmínit, že tento významný kynolog, výcvikář a mezinárodní rozhodčí letos oslavil svoje životní jubileum 75 let! Gratulujeme! 
      V červnu se také uskutečnilo školení rozhodčích pro posuzování loveckých zkoušek při příležitosti vydání nových zkušebních řádů. Tečku za letošní sezonou udělaly právě v úvodu zmiňované lesní a barvářské zkoušky malých plemen. Na příští rok mimo pravidelné zkoušky plánuje OMS Prostějov také dvoje klubové zkoušky pro teriéry a jezevčíky. 
      Závěrem patří poděkování všem, kteří se podíleli jakýmkoliv dílem na uskutečněných akcích. Myslivecké kynologii zdar!

ROK 2005

PODZIMNÍ ZKOUŠKY

3.9.2005 – MS ŠTĚTOVICE

Klubové barvářské zkoušky honičů

Ladislav FRNČO

Dne 3. 4. 2005 se ve spolupráci OMS Prostějov, Beagle clubu ČR a Vojenských lesů a statků Plumlov konaly na Lesní správě Žarovice letošní první Klubové barvářské zkoušky honičů Beagle clubu České republiky se zadáním titulů CACT a r.CACT.

Sjelo se celkem dvanáct bíglů z celé republiky a jeden zástupce ze Slovenska. Počasí bylo velmi příznivé a teplé, což přivítala hojná korona, která přišla startující povzbudit. Rozhodčí vylosovali pořadí zkoušených psů, rozdělili je na dvě skupiny a vrchní rozhodčí pan Bohumil Grepl zkoušky zahájil. První šestice psů odešla vykonávat disciplínu dosled černé zvěře na uměle založené nepobarvené stopě a druhých šest psů bylo zatím odzkoušeno z disciplín odložení a vodění. 
     Stopní dráhy byly náročné s hustým podrostem ostružiní, avšak s tím si bíglové poradili velmi dobře, za což získali vysoké ohodnocení. Problém nedělalo psům ani chování u střelené černé zvěře, ačkoliv kvalitně zazvěřená honitba by mohla svádět pozornost psů k čerstvým stopám. Svědomitá příprava se vyplatila u disciplín odložení a vodění, protože o výsledcích nakonec rozhodovaly vyšší koeficienty při předvedení na volno. Celé zkoušky probíhaly v krásném prostředí vojenských lesů, bez komplikací, pouze jeden pes byl v průběhu zkoušek odvolán. 
     S celkovým počtem bodů 235 se v I. ceně s titulem CACT umístil pes Dark Duke Rabbit Run s vůdkyní Lenkou Frnčovou. Tato vůdkyně předvedla také fenku Yanicku Weinlinie, která se se stejným počtem bodů a s titulem r.CACT umístila na druhém místě. O konečném pořadí rozhodl nakonec věk obou psů, jejichž silnou stránkou byl především dosled. Yanicka Weinlinie dokonce na stopní dráze označila kus čelisti černé zvěře, kterou odevzdala vůdkyni. Na třetím místě v I. ceně s 225 body skončil Barry z Kunčiček s vůdkyní Petrou Staňkovou. 
     Odpoledne proběhlo vyhlášení výsledků, kde si každý účastník odnesl kromě diplomu řadu hodnotných cen. Díky patří všem rozhodčím za korektní a přísné posuzování, OMS Prostějov za spolupráci a ředitelství VLS Plumlov a Ing. Jaroslavu Ponikelskému za poskytnutí honitby a lovecké chaty a za příjemně strávenou první dubnovou neděli v malebném prostředí VLS Plumlov.

JARNÍ SVOD

MOŘICE 2005

ROK 2003

Z práce Kynologické komise

OMS Prostějov

Jan TOMAN Kynologická komise je složena z 19 zástupců MS a dalšími aktivními členy jsou jednatel OMS Miroslav Tesařík a člen KK ČMMJ a předseda OMS Jiří Procházka. Celé období mezi dvěma sněmy v letech 2002 až 2003 neslo stopy transformace honebních společenstev a mysliveckých sdružení, což se negativně projevilo v životě myslivců i v naší lovecké kynologii. Přesto uplynulé období bylo pro členy pracovně velice náročné, uskutečnili 14 akcí.Rok 2002

Dne 10. srpna speciální zkoušky z vodní práce a norování v Otaslavicích. Na rybníku pracovalo 13 psů a na noře 15 psů. Členové MS Otaslavice již tradičně zkoušky vzorně zajišťují. Dalším velkým kladem tohoto setkání je účast nemyslivecké veřejnosti. 

Dne 24. srpna po roční přestávce uspořádali členové MS Bedihošť-Čechovice další ročník Okresního poháru ohařů a Memoriálu Josefa Daňka. Za velice teplého a suchého počasí běželo 12 psů se střídavými výsledky, ale vzhledem k tomu, že je to soutěž mladých psů, každá zkušenost, i ta špatná, je dobrá. Pořadatelé tohoto setkání kynologické a myslivecké veřejnosti využili k uvedení svých nových členů mezi kynology, a také je na jejich začínající dráze povzbudili věcnými cenami, za což jim patří poděkování. 

Podzimní zkoušky ohařů se konaly 7. září v honitbě MS Kralice a na chatě v Klopotovicích. Na zkouškách bylo předvedeno 24 psů, kteří měli možnost pracovat za velmi teplého a suchého počasí. Organizace zkoušek byla na výborné úrovni, členové MS pod vedením mysliveckého hospodáře Jana Nuce pečlivě vybrali lokality pro odzkoušení psů. 

Ve dnech 14. a 15. září jsme po pěti letech na našem okrese, opět v Bílovicích, uspořádali všestranné zkoušky ohařů. Této, po všech stránkách náročné akci předcházely pravidelné společné nácviky, kterých se zúčastňovali i vůdci, kteří na všestranných zkouškách nevedli, přišli sbírat zkušenosti. Na zkoušky se přihlásilo 17 psů, nastoupilo 16 a uspělo 13. V rozhodcovském sboru hospitovalo pět čekatelů z různých koutů republiky. Výsledky zkoušek byly zpracovávány počítačovou technikou a administrativní příprava zkoušek jednatelem OMS Miroslavem Tesaříkem byla bezchybná. Všestranné zkoušky se staly naší generálkou na Memoriál Karla Podhajského. Podle slov účastníků bylo generálkou i slavnostní zahájení. Zkoušky se konaly v honitbách MS Bílovice-Lutotín a Kostelec. Spolupráce těchto sdružení potvrzuje, že pokud se sejdou lidé, kteří si navzájem naslouchají a jsou k sobě vstřícní, dají se udělat velké věci. V Bílovicích se sešla celý řada významných kynologů, kteří pod vzornou péčí pořadatelů prožili dva krásné dny a z našeho okresu si odvezli zajímavé zážitky. 

Ve dnech 13. a 14. října se v Alojzovském polesí již tradičně konaly lesní a barvářské zkoušky malých plemen. Na lesních zkouškách běželo 10 psů, na barvářských 17 psů. Psi na zkoušky byli dobře připraveni, počasí přálo a v koroně vládla spokojenost. 

Dne 9. listopadu propůjčily Vojenské lesy a statky Plumlov své panenské revíry pro mezinárodní zkoušky honičů pořádané Moravskoslezským klubem chovatelů jagdteriérů. Zkoušelo se v dobře zazvěřených částech polesí v krásné přírodě, která při zahájení zkoušek byla zelená a v poledne už přikrytá sněhovou peřinou. Technické disciplíny vzorně připravil pan Jiří Vítek, pod jehož odborným dohledem celé zkoušky probíhaly. 

Vrcholem pro prostějovskou loveckou kynologii v roce 2002 byl Memoriál Karla Podhajského. Dostalo se nám důvěry hlavního pořadatele OMS v Olomouci a byli jsme přizváni ke spolupořadatelství tohoto vrcholného mezinárodního setkání kynologů. Při závěrečném hodnocení kynologická komise konstatovala, že všechny úkoly určené našemu okresu byly příkladně splněny. 

Rok 2003

Letošní rok jsme zahájili tradičním “Setkáním kynologů” dne 16. února v Bílovicích. Na tomto setkání získají účastníci informace o plánovaných akcích a vyslechnou odborné přednášky veterinárních lékařů o problematice chovu a držení loveckých psů a dále přednášky o výcviku loveckých psů. 

Jarní svod se konal dne 26. dubna v Mořicích. Do vzorně připravené akce byla prostřednictvím starosty obce zapojena i obec . 

Dne 3. května jsme uspořádali barvářské zkoušky honičů v revíru VlaS Plumlov. Za chladného počasí a v dešti pracovalo a uspělo 14 psů. I přes nepříznivé počasí vládla mezi účastníky spokojenost. 

Zkoušky vloh se konaly dne 24. května ve Vrchoslavicích. Představilo se 14 ohařů a 16 psů malých plemen. Obě akce řídil předseda MS František Vozihnoj. Na obou akcích byly přítomny sdělovací prostředky, a tak byla dána možnost řadě kynologů a myslivců propagace na stránkách denního tisku. 

Naše kynologická komise pracuje tak, aby všechny akce byly samofinancovatelné, bez čerpání prostředků z rozpočtu OMS. 

Do budoucna věříme, že společnými silami dosáhneme dalších úspěchů prostějovské lovecké kynologie. 

ROK 2002

Z práce Kynologické komise

OMS Prostějov

Jan TOMAN Kynologická komise je složena z 19 zástupců MS a dalšími aktivními členy jsou jednatel OMS Miroslav Tesařík a člen KK ČMMJ a předseda OMS Jiří Procházka. Celé období mezi dvěma sněmy v letech 2002 až 2003 neslo stopy transformace honebních společenstev a mysliveckých sdružení, což se negativně projevilo v životě myslivců i v naší lovecké kynologii. Přesto uplynulé období bylo pro členy pracovně velice náročné, uskutečnili 14 akcí.Rok 2002

Dne 10. srpna speciální zkoušky z vodní práce a norování v Otaslavicích. Na rybníku pracovalo 13 psů a na noře 15 psů. Členové MS Otaslavice již tradičně zkoušky vzorně zajišťují. Dalším velkým kladem tohoto setkání je účast nemyslivecké veřejnosti. 

Dne 24. srpna po roční přestávce uspořádali členové MS Bedihošť-Čechovice další ročník Okresního poháru ohařů a Memoriálu Josefa Daňka. Za velice teplého a suchého počasí běželo 12 psů se střídavými výsledky, ale vzhledem k tomu, že je to soutěž mladých psů, každá zkušenost, i ta špatná, je dobrá. Pořadatelé tohoto setkání kynologické a myslivecké veřejnosti využili k uvedení svých nových členů mezi kynology, a také je na jejich začínající dráze povzbudili věcnými cenami, za což jim patří poděkování. 

Podzimní zkoušky ohařů se konaly 7. září v honitbě MS Kralice a na chatě v Klopotovicích. Na zkouškách bylo předvedeno 24 psů, kteří měli možnost pracovat za velmi teplého a suchého počasí. Organizace zkoušek byla na výborné úrovni, členové MS pod vedením mysliveckého hospodáře Jana Nuce pečlivě vybrali lokality pro odzkoušení psů. 

Ve dnech 14. a 15. září jsme po pěti letech na našem okrese, opět v Bílovicích, uspořádali všestranné zkoušky ohařů. Této, po všech stránkách náročné akci předcházely pravidelné společné nácviky, kterých se zúčastňovali i vůdci, kteří na všestranných zkouškách nevedli, přišli sbírat zkušenosti. Na zkoušky se přihlásilo 17 psů, nastoupilo 16 a uspělo 13. V rozhodcovském sboru hospitovalo pět čekatelů z různých koutů republiky. Výsledky zkoušek byly zpracovávány počítačovou technikou a administrativní příprava zkoušek jednatelem OMS Miroslavem Tesaříkem byla bezchybná. Všestranné zkoušky se staly naší generálkou na Memoriál Karla Podhajského. Podle slov účastníků bylo generálkou i slavnostní zahájení. Zkoušky se konaly v honitbách MS Bílovice-Lutotín a Kostelec. Spolupráce těchto sdružení potvrzuje, že pokud se sejdou lidé, kteří si navzájem naslouchají a jsou k sobě vstřícní, dají se udělat velké věci. V Bílovicích se sešla celý řada významných kynologů, kteří pod vzornou péčí pořadatelů prožili dva krásné dny a z našeho okresu si odvezli zajímavé zážitky. 

Ve dnech 13. a 14. října se v Alojzovském polesí již tradičně konaly lesní a barvářské zkoušky malých plemen. Na lesních zkouškách běželo 10 psů, na barvářských 17 psů. Psi na zkoušky byli dobře připraveni, počasí přálo a v koroně vládla spokojenost. 

Dne 9. listopadu propůjčily Vojenské lesy a statky Plumlov své panenské revíry pro mezinárodní zkoušky honičů pořádané Moravskoslezským klubem chovatelů jagdteriérů. Zkoušelo se v dobře zazvěřených částech polesí v krásné přírodě, která při zahájení zkoušek byla zelená a v poledne už přikrytá sněhovou peřinou. Technické disciplíny vzorně připravil pan Jiří Vítek, pod jehož odborným dohledem celé zkoušky probíhaly. 

Vrcholem pro prostějovskou loveckou kynologii v roce 2002 byl Memoriál Karla Podhajského. Dostalo se nám důvěry hlavního pořadatele OMS v Olomouci a byli jsme přizváni ke spolupořadatelství tohoto vrcholného mezinárodního setkání kynologů. Při závěrečném hodnocení kynologická komise konstatovala, že všechny úkoly určené našemu okresu byly příkladně splněny. 

Rok 2003

Letošní rok jsme zahájili tradičním “Setkáním kynologů” dne 16. února v Bílovicích. Na tomto setkání získají účastníci informace o plánovaných akcích a vyslechnou odborné přednášky veterinárních lékařů o problematice chovu a držení loveckých psů a dále přednášky o výcviku loveckých psů. 

Jarní svod se konal dne 26. dubna v Mořicích. Do vzorně připravené akce byla prostřednictvím starosty obce zapojena i obec . 

Dne 3. května jsme uspořádali barvářské zkoušky honičů v revíru VlaS Plumlov. Za chladného počasí a v dešti pracovalo a uspělo 14 psů. I přes nepříznivé počasí vládla mezi účastníky spokojenost. 

Zkoušky vloh se konaly dne 24. května ve Vrchoslavicích. Představilo se 14 ohařů a 16 psů malých plemen. Obě akce řídil předseda MS František Vozihnoj. Na obou akcích byly přítomny sdělovací prostředky, a tak byla dána možnost řadě kynologů a myslivců propagace na stránkách denního tisku. 

Naše kynologická komise pracuje tak, aby všechny akce byly samofinancovatelné, bez čerpání prostředků z rozpočtu OMS. 

Do budoucna věříme, že společnými silami dosáhneme dalších úspěchů prostějovské lovecké kynologie. 

DALŠÍ ZAJÍMAVÉ ČLÁNKY

Přesunout se na začátek